Historia

Chór Kameralny Wielkopolskiej Izby Lekarskiej powstał w październiku 2010, zainicjowany przez grupę lekarzy chcących kontynuować śpiewaczą pasję po studiach medycznych. Zespół pracuje nad szerokim repertuarem z muzyki zarówno sakralnej jak i rozrywkowej.


 

 Chór WIL jest organizatorem Festiwalu Chórów Lekarskich, który odbywa się co dwa lub trzy lata w Poznaniu lub innych miastach Wielkopolski. Jest to jedyna w swoim rodzaju impreza łącząca śpiewających medyków w kraju, a ostatnia, trzecia edycja festiwalu uzyskała rangę imprezy międzynarodowej poprzez udział Chóru Lekarskiego Rodina z Bułgarii i zgromadziła na scenie ponad dwustu sześćdziesięciu śpiewających medyków. Podczas festiwalu mają miejsce warsztaty prowadzone przez profesjonalną kadrę z całej Polski oraz koncerty festiwalowe.

 

Nagrody:

  • 2013 II Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Gdańsku: dwa Brązowe Dyplomy w kategoriach: chóry mieszane oraz chóry kameralne

  • 2013 Ogólnopolski Konkurs Chóralny 'Lubuskie Święto Pieśni' w Sławie: II Miejsce

  • 2014 Ogólnopolski Przegląd Pieśni Sakralnej 'Vox Domini' w Prusicach: II miejsce

  • 2015 IV Międzynarodowy Konkurs Chóralny w Gdańsku: Brązowy Dyplom

 

W sierpniu 2011 roku chór uczestniczył w festiwalu 'Balkan Folk Fest' i koncertował w Bułgarii, natomiast w 2016 roku brał udział w 'Praskich Jesiennych Spotkaniach Chóralnych' koncertując w najpiękniejszych świątyniach w Pradze. Zespół odbył także podróż do Wielkiej Brytanii w styczniu 2018 roku z koncertami kolęd.

 

Chór WIL prowadzi szeroką działalność charytatywną współpracując z takimi organizacjami jak 'Redemptoris Missio', 'Leczymy z misją' czy 'Serce Dziecka' i chętnie śpiewa dla pacjentów czy podopiecznych domów opieki. 

 

Opiekunem zespołu jest lek. stom. Katarzyna Bartz-Dylewicz.

Dyrygentem Chóru jest lekarz i dyrygent - Justyna Chełmińska.