Historia

Chór Kameralny Wielkopolskiej Izby Lekarskiej powstał w październiku 2010 roku z inicjatywy lek. Elżbiety Czechowskiej, hematologa z Piły. Tworzą go głównie lekarze pasjonujący się muzyką i śpiewem, a także sympatycy muzyki chóralnej zajmujący się na co dzień dziedzinami pokrewnymi medycynie. Zespół pracuje nad szerokim repertuarem z muzyki zarówno sakralnej jak i rozrywkowej.

 

 

 

 Chór WIL jest organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Lekarskich, który odbywa się co dwa lata w Poznaniu lub innych miastach Wielkopolski. Podczas festiwalu mają miejsce warsztaty prowadzone przez profesjonalną kadrę z całej Polski oraz koncerty festiwalowe.

 

W lutym 2013 roku Chór WIL zdobył pierwszą w swojej historii nagrodę podczas II Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Gdańsku. Są to dwa Brązowe Dyplomy w kategoriach: chóry mieszane oraz chóry kameralne. We wrześniu 2013 roku zdobył II Miejsce podczas Ogólnopolskiego Konkursu Chóralnego 'Lubuskie Święto Pieśni' w Sławie, natomiast w czerwcu 2014 roku II miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Sakralnej 'Vox Domini' w Prusicach. W lutym 2015 roku zdobył Brązowy Dyplom na IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Gdańsku.

 

W sierpniu 2011 roku chór uczestniczył w festiwalu 'Balkan Folk Fest' i koncertował w Bułgarii, natomiast w 2016 roku brał udział w 'Praskich Jesiennych Spotkaniach Chóralnych' koncertując w najpiękniejszych świątyniach w Pradze. Zespół odbył takze podróz do Wielkiej Brytanii w styczniu 2018 roku z koncertami kolęd.

 

Chór prowadzi szeroką działalność charytatywną współpracując z takimi organizacjami jak 'Redemptoris Missio', 'Leczymy z misją' czy 'Serce Dziecka' i chętnie śpiewa dla pacjentów czy podopiecznych domów opieki. 

 

Opiekunem zespołu jest lek. stom. Katarzyna Bartz-Dylewicz.

Dyrygentem Chóru jest lekarz i dyrygent - Justyna Chełmińska.